ЗАПИШЕТЕ СЕ ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА АКТУАЛНИ НОВИНИ
Община Горна Оряховица подготви документите към МФ, с които заменя обект от одобрената с тазгодишния държавен бюджет Инвестиционна програма за общински проекти. В нея влизат 12 приоритетни обекта, с обща стойност 30 млн. лв.
Със замяната в инвестиционния план попада първият и най-важен етап от големия проект за рехабилитация на водопроводната мрежа в с. Драганово. От списъка с обекти се заличава планираният основен ремонт на път в Източна промишлена зона на гр. Горна Оряховица – в участъка от ул. „Св. Княз Борис I“ по бул. „Македония“. За тази отсечка ще се търси друго финансиране.
Това стана ясно на среща по темата, инициирана от кмета на Горна Оряховица Николай Рашков.
Целта е в най-кратки срокове да се осигурят средства, за да започне рехабилитацията на амортизираната водопроводна мрежа на Драганово. Заради огромните загуби на вода хората там са подложени на безводие от десетилетия.
Водният проект за Драганово е за 17 379 095, 72 лева, като е разделен на два етапа. Първият етап е на стойност 9 051 179, 48 лв., а втория етап възлиза на 8 327 916, 23 лв.
Целият проект е бил внесен с искане за финансиране в МРРБ миналия септември, но отговор не е получен. Преди дни от МРРБ излязоха с информация, че общинските Инвестиционни програми са най-бързият възможен източник на средства за ВиК инфраструктура.
Вследствие на предприетата от общинското ръководство експертна преценка и оптимизиране на проектите, бе подадена замяната на обекти в Приложение 3 към член 107 на тазгодишния Закон за Държавния бюджет (ЗДБ).
Включеният първи етап на водния проект за Драганово е със стойност 9 051 179 лв., като Общината предлага неговото разделяне на други два подетапа.
Първият подетап предвижда подмяна на напорния водопровод, с който се пълнят резервоарите и подмяна на главния водопровод, през който от съдовете се подава вода към мрежата в селото. Освен че са ключови за водоснабдяването на домакинствата, това са двата водопровода, които минават под третокласния Републикански път, планиран от АПИ за ремонт.
Общинското ръководство може да разчита на 2 801 900 лв., колкото са одобрените в ЗДБ пари за ремонта на бул. „Македония“, от който Общината се отказва засега.
Междувременно, от ВиК се ангажираха, до края на септември да изградят нова байпасна връзка от магистралния водопровод в землището на Драганово към захранващия селището водопровод. Това осезаемо ще повиши дебита на водоподаване, според експертите.
Вторият подетап на водния проект е за 6 339 791 лв. Той включва главните клонове втори, трети и четвърти, както и разпределителните клонове в селото – от първи до тридесети. Въпросните средства общинското ръководство иска като увеличаване на одобрената в ЗДБ рамка от 30 млн. лв., също подадено към финансовото министерство като обосновано предложение за промяна.
Стойността и на двата подетапа е с ДДС, като освен СМР, са включени също авторският и строителен надзор.
Целият си план за действие общинското ръководство представи по време на срещата, провела се в Общината.
От страна на местната власт присъстваха кметът Николай Рашков, ресорният зам.-кмет инж. Анелия Христова, председателят на ОбС Огнян Стоянов, общински съветници. На поканата се отзоваха жители на Драганово и членове на учредения там граждански инициативен кометет, както и местният кмет Иван Кишев. На срещата присъстваха също горнооряховският народен представител Димитър Николов, ангажиран с темата от дълго време, както и областният управител Ивайло Здравков. В разговора участва и главният инженер на ВиК „Йовковци“ и вр.и.д. началник на горнооряховския клон на дружеството инж. Илия Сирмов. Задоволство от установения конструктивен диалог изразиха присъстващите.
Обсъдено бе още, че внесените от Община Горна Оряховица промени трябва да получат одобрението на Министерски съвет и на Народното събрание. Следва подписване на споразумение между Общината и МРРБ, като от министерството вече заявиха готовност приоритетно да подкрепят разрешаването на проблема в Драганово.
Според плана на общинското ръководство, ако с решението си Министерският съвет одобри сумата и за двете части на първия етап, за финансиране към Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) ще се подаде втория етап на големия проект. Ако МС одобри промяната само за подетап едно, то от ПУДООС ще търсят средства за втория подетап от етап II на проекта.
Важното е, че нужните за старт на рехабилитацията 2.8 млн. лв. фигурират като сума в Инвестиционната програма за общински проекти и ще бъдат получени, единодушни бяха присъстващите. Общината е в готовност да започне веднага след подписване на споразумението с МРРБ. Вече е подготвена документацията и могат да започнат процедурите по избор на изпълнител, а строителните разрешения са в сила.